Bildirimler: Oyun Hesapları Dev İndirimler Ucuz Oyun

EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler

EU4’de Kurulabilir En Berbat 6 Ülke

Bu yazımızda sizlere ülkemizde bir hayli fazla oyuncusu bulunan Europa Universalis IV’de en berbat kurulabilir ülkeleri sizin için derledik.

EU4’de Kurulabilir En Berbat 6 Ülke
EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler

2013’de çıkış yapan ve günümüze kadar hiç oyuncu kaybetmeden, aksine oyuncu sayısını arttırarak büyüyen Europa Universalis IV’de kurulabilir onlarca farklı, değişik ülke var. Bu ülkelerin hepsinin farklı yönetim biçimleri, mekanikleri var. Ama aralarında o kadar kötü, o kadar boş ve gereksiz ülkeler var ki, bunları oynayanlar sadece oyunda bulunan başarımları açmak için oynuyorlar. Çünkü ne bu ülkeleri kurarken ne de oynarken eğleniyorsunuz. İşte, EU4’de kurulabilir en berbat ülkeler.

Daha fazla lafı uzatmadan hemen listeye geçelim.

6-Yunanistan – EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler

Şimdi birçoğunuz Yunanistan’ın Bizans ile kurulabilindiğini düşüneceksiniz ama hayır. Yunanistan’ı kurmak için ya Korfu oynamanız ya Nakşa (Naxos) ya da Atina oynamanız gerekecek. Ada devletleri olan Korfu ve Nakşa’nın ana kültürleri Yunan ve bu sayede Yunanistan’ı kurabiliyorlar ancak bu Atina için geçerli değil. Atina’nın ana kültürü İtalyan kültür grubundan Tuscandır. Bunu, ülkenizin ana kültürü Yunan yaparak değiştirebilirsiniz.

Şimdi gelelim bu ülkenin neden kurmak için berbat bir ülke olduğuna. Öncelike görev ağacı dümdüz, hiçbir şey yok. Aynı şekilde hiçbir özel eventi yok. Hiçbir özel ideası da yok. Hatta ve hatta ideaları Bizans’tan bile kötü bana kalırsa. Kısaca dümdüz bir ülke. Kurmak için gereken topraklar ve ihtiyaç duyduğu admin teknolojisi de cabası. Mekanik olarakta oyuna yeni bir yönetim biçimi, sistem ya da hükümet eklemiyor.

Tüm bunların yanında en büyük sorunu Osmanlı. Dibinizde dev gibi bir Osmanlı varken bu ülkeyi kurmaya uğraşacaksınız ve kurduktan sonra da bu kadar harcadığınız eforun karşılığını alamayacaksınız. Hiç kurmasanız daha iyi. Eğer başarım yapmak için kuracaksanız sadece bir başarımı var.

eu4
eu4

Ülkenin İdeaları da şu şekilde:

eu4
eu4

5-Vestfalya – EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler

Avrupa’nın göbeğinde Napolyon’un işgal sahasında bulunan bu kurulabilir ülke yalnızca Vestfalya bölgesinde ki ülkelerle kurulabilir. Bu da sizi zorunlu olarak Köln ile oynamaya itiyor. Vestfalya’yı kurabilmek için 10 admin teknolojisine sahip olmanız, ve bölgenin tamamına sahip olmanız gerek. Ayrıca ülkeyi kurarken ya HRE’da (Holy Roman Empire) olmayacaksınız, yada HRE’da seçmen olacaksınız.

Şimdi ülkenin ideaları, görev ağacı ve yönetim biçimine gelelim. İdealarında hiç değişik bir şey yok, diğer idea grupları gibi sıradan. Görev ağacında ise her HRE ülkesinde bulunan o 1-2 görev dışında hepsi yine aynı. Yönetim biçimi de normal. Ama bunların arasından en berbat olanı devlet reformları. Devlet reformlarını normalde uzun olur ama bu ülke ile oynarken sadece 4-5 reform yapabiliyorsunuz daha sonra gerisi yok. 

Kısaca oynaması çok sıkıcı ve kurulması zor bir ülke. Az önceki Yunanistan gibi her hangi neredeyse hiç eventi yok. Sadece 2 evente sahip onlarda ülkenizi azıcık geliştiriyor. Ayrıca herhangi bir başarımı da yok.  Şunlarda ideaları:

EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler
EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler

Görev Ağacı

EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler
EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler

4-Shan – EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler

Yukarıdaki ülkeler için söylediklerimin tamamı bu ülke için de geçerli. Shan, Tayland’ın üzerinde bulunan ufak kabilelerle kurulabilen bir ülke. Hiçbir özelliği yok. Görev ağacı sıradan. İdeaları gayet sıradan. Hükümet biçimi otokrasi. 

Bu ülkeyi kurmak için pek bir çaba harcamanıza gerek yok. Size bahsettiğim bu kabileleri feth etmesi kolay ancak bu bölgede kolayca koalisyon kurulduğu için biraz beklemeniz gerekecek. Ülkeyi kurduktan sonra hiçbir başarım da almıyorsunuz. Yani Eu4’teki bomboş başka bir ülke daha.

İdeaları:

EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler
eu4

3-Almanya – EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler

Almanya’yı bu listeye koymamın sebebi Prusya’ya ile karşılaştırmış olmam aslında. Çünkü neredeyse aynı toprakları içeren bu iki ülkenin özellikleri arasında dağlar kadar fark var. Ayrıca Prusya’yı kurması daha kolay ve daha az toprak içeriyor. Almanya’yı kurunca elinize pek yeni şeyler geçmiyor. Hükümet biçimi olarak yine aynı oysa ki Prusya’nın o özel hükümeti ordunuzu süper hale getiriyor.

Şimdi Almanya’yı kurmak için yapmanız gerekenleri anlatayım. Öncelikle HRE’de bulunan tüm o ufak tefek şehir devletlerinin neredeyse hepsini almanız ve corelamanız gerek. Daha sonra 20 admin teknolojisine sahip olmanız gerekecek. Tüm bu şeyleri yaptıktan sonra Almanya’yı kurabilirsiniz.

Ülkenin görev ağacı bu listedeki ülkelere göre gayet iyi kalıyor ancak aynı şeyi ideaları için söyleyemeyeceğim. İdeaları pek farklı değil ve Prusya’ya ile kıyaslanamaz bile. Gayet sıradan idealar. Almanya’yı kurarak elde edebileceğiniz 2 başarımı var onun dışında kurmaya değmeyecek bir ülke.

EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler
eu4

İdeaları

EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler
eu4

Görev Ağacı

EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler
EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler

2-Trablus – EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler

Bir diğer anlamsız Europa Universalis IV ülkesi. Kurulması için hiçbir sebep yok. Hiçbir başarımı yok. İdealarıda kötü. 5 toprağa sahip, küçücük. Kendine özel görev ağacı yok. Üzerinde fazla durmaya gerek olmayan bir ülke.

İdeaları

EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler
eu4

1-Sokoto – EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler

Listenin en başında olan Sokoto, Eu4’de ki gelmiş geçmiş kurulabilir en kötü ülkelerden biri. Bunun sebebi tek ideaları değil, devlet reformları değil, görev ağacı değil. Bunun sebebi oyunun sonunda bir ihtimal kurulabilen bir ülke olması. Eğer Sokoto’yu kurmak istiyorsanız oyunda nadiren gerçekleşen bir eventin olması lazım ki bu da Sokoto’yu oyunda kurulması en zor ülkelerden biri haline getiriyor.

Üstüne üstlük bu ülke oyunun sonlarında, yani 1700’lerde kurulabiliyor. Bu da oyunu oynayabilmeniz için 100 seneden daha az bir zamanınız kalıyor. Kaldı ki o senelerde sömürge devletleri afrikada kol gezdiği için bunu başarmanız ayrı bir zorluk. Onlarca kez denemeniz gerekebilen bir ülke.

İdea olarak da bu listedeki diğer ülkelerden onlarca kat kötü. Görev ağacı da oyun sonu odaklı ve sıradan, hiçbir özelliği yok. Kısaca oyundaki kurulması en anlamsız, boş, gereksiz ülkelerden biri. Ayrıca o kadar zor kurulmasına rağmen bir başarımı bile yok.

İdeaları

EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler
eu4

Görev ağacı

EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler
EU4’de Kurulabilir En Berbat Ülkeler

Listemizi okuduğunuz için teşekkürler. Bizi takip etmeyi unutmayın!

Yeni Starfield Güncellemesi Oyuna Modlama Desteği Getiriyor Olabilir

0/5 (0 Reviews)
site logo