Bildirimler: Oyun Hesapları Dev İndirimler Ucuz Oyun

Free-to-Play Oyunlarda Para Harcamayan Çocuklar Zorbalanıyor

Yeni bir çalışmaya göre, çocuklar ve gençler arasında fortnite gibi free-to-play oyunlarda para harcamayan çocuklar zorbalığa uğruyor.

Free-to-Play Oyunlarda Para Harcamayan Çocuklar Zorbalanıyor
Free-to-Play Oyunlarda Para Harcamayan Çocuklar Zorbalanıyor

Norveç’te ki Çalışmaya Göre… – Free-to-Play Oyunlarda Para Harcamayan Çocuklar Zorbalanıyor

Norveç’te bulunan akademisyenler tarafından yapılan yeni bir araştırma, çocukların ve gençlerin Fortnite gibi ücretsiz oynanabilen oyunlarda itemlar, ekipmanlar ve diğer öğeleri satın almaktan kaçındıklarında yaşıtları tarafından zorbalıkla karşılaşabileceklerine dair kanıtlar buldu. Oyun endüstrisi geliştikçe, ücretsiz oynanabilen oyunlar ve mikro işlemler birçok oyuncu için deneyimin daha büyük bir parçası haline geldi. Bu durum, oyunseverler arasında ve endüstri gözlemcileri arasında bu iş uygulamalarının etiği ve Fortnite gibi oyunları oynayan çocuklar üzerindeki etkileri hakkında tartışmalara neden oldu.

Free-to-Play Oyunlarda Para Harcamayan Çocuklar Zorbalanıyor
Free-to-Play Oyunlarda Para Harcamayan Çocuklar Zorbalanıyor

Geçen yıl, Avustralya yasama organı, tüketicileri ve özellikle çocukları korumak amacıyla, kutu açılımı, gacha ve kumar öğeleri içeren oyunları düzenleyen yeni bir yasa çıkardı. Benzer yasalar, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere diğer ülkelerde de önerildi ve aktivistler, ebeveynler arasında bu tür özelliklerin çocuklara yönelik olası tehlikeleri konusunda daha büyük bir farkındalık oluşturmak için çaba gösteriyorlar. Şimdi mikro işlemlerden endişe duyanlar için bu durum başka bir kaygı nedeni gibi görünüyor.

Norveçli bir sosyal bilim ekibinin yaptığı bir çalışma, çocukların oyunlarda öğeler satın almadıklarında diğer yaşıtları tarafından zorbalığa maruz kalabileceklerini buldu. Julia Clara Reich ve Kamilla Knutsen Steinnes tarafından yapılan araştırma geçen yıl yayınlandı ve son zamanlarda Sciencenorway.no’dan bir gönderide vurgulandı. Bu çalışma, Reich ve Steinnes’in Norveç’te 10 ila 15 yaşları arasındaki 19 çocukla oyun oynayarak röportaj yapmasını içeriyordu, böylece deneyimlerini inceleyebildiler. Öne çıkan bir bulgu, deneklerin FIFA gibi oyunlarda akranlarına uymak için oyun içi öğeler satın almaya yönelik baskı hissetmeleriydi.

Oyunlarda Satın Alım Yapmayanlara Fakir Deniliyor – Free-to-Play Oyunlarda Para Harcamayan Çocuklar Zorbalanıyor

İlgili bir çalışmada, aynı araştırmacılar, Helene Fiane Teigen ile birlikte, Fortnite ve Roblox gibi oyunların oyuncuları manipüle etmek ve onları oyun içi satın alımlar için daha fazla harcamaya teşvik etmek için birçok taktik kullandığını bulmuşlardır. Müşterilerin daha fazla satın almasını teşvik etmek için tasarlanmış reklamlar ve çocukların uyum sağlamak için akran baskısıyla karşılaşması kesinlikle yeni bir şey değil, ancak bu mücadeleler şimdi dijital dünyaya taşınabilir. Aslında, Sony 2022’de PS5 sahiplerinin oyunlarda harcamalarını oyunlardan daha fazla mikro işlem yapmak için harcadığını rapor etmişti ve o zamandan beri bu trendin azaldığına dair hiçbir işaret yok.

Free-to-Play Oyunlarda Para Harcamayan Çocuklar Zorbalanıyor
Free-to-Play Oyunlarda Para Harcamayan Çocuklar Zorbalanıyor

Bu araştırmanın çok küçük bir örneklem grubunu ve sadece Norveçli çocukları kapsadığını belirtmek önemlidir. Sonuçların genel olarak Norveç’i temsil edip etmediği, daha da az diğer ülkeleri temsil edip etmediği kesin değildir. Ancak, bu önemli ve endişe verici soruları gündeme getiriyor ve gelecekte incelenmeye değer. Assassin’s Creed Mirage’in mikro işlem planlarının doğrulanması ve tek oyunculu oyunlarda bile bu oyun içi satın alım trendinin hiç azalmadan devam etmesi halinde daha fazla akademisyen konuyla alakalı yazıp çizecektir.

Bu haber aynı zamanda mikro işlemlerle ilgili tartışmalarla endüstride devam eden başka bir tartışmaya işaret ediyor: toksiklik ve taciz. Örneğin, Baldur’s Gate geliştiricilerinin son zamanlarda uğraştığı toksiklik ve taciz vakaları da buna örnek olabilir. Larian Studios’un Yayıncılık Direktörü Michael Douse, mod araçlarının beklenmesi sırasında Baldur’s Gate 3 oyuncularından gelen taciz tehditleri hakkında konuştu. Bazı Baldur’s Gate 3 hayranları, son yamalardan sonra hayal kırıklığına uğradılar, ancak bazıları bu hayal kırıklıklarını aşırıya kaçırdı.

Free-to-Play Oyunlarda Para Harcamayan Çocuklar Zorbalanıyor
Free-to-Play Oyunlarda Para Harcamayan Çocuklar Zorbalanıyor

Birçok farklı oyun modu gibi, Baldur’s Gate 3 de oyunu tamamen yeni bir deneyime dönüştürebilecek harika modlara sahip. Ancak şu anda, oyun Larian Studios tarafından resmi mod araçlarına sahip değil. Bu, oyun için oluşturulan herhangi bir modun, stüdyo tarafından resmi olarak desteklenmeyen yöntemlerle yapıldığı anlamına gelir, bu da süregelen oyunlarda bazı kararlılık sorunlarına neden olabiliyor. Bu sorunlar, Baldur’s Gate 3 için Yama 6’nın yanı sıra ardından gelen Hotfixes 18 ve 19 nedeniyle son haftalarda daha da kötüleşmiş durumda. Ancak, bazı topluluk üyeleri maalesef kendi hayal kırıklıklarını bireysel geliştiricilere yönlendirdiler.

Oyun içi alım satımdan doğan zorbalıktan sonra bunun devamı olarak bu tür sıkıntılı durumlar türedi. Sanırsam oyun sektörü büyümeye devam ettiği sürece bu tür olaylarla da karşılaşmaya devam edeceğiz.

Bizi takip etmeyi unutmayın!

Skull and Bones’un Çıkışıyla Assassin’s Creed 4 Black Flag Oyuncu Sayısı %200 Arttı

0/5 (0 Reviews)
site logo