Bildirimler: Oyun Hesapları Dev İndirimler Ucuz Oyun

Hoi5 Ne Zaman Çıkar? Hoi5 Hakkında Bilinenler ve Spekülasyonlar

Hoi5 Ne Zaman Çıkar Hoi5 Hakkında Bilinenler ve Spekülasyonlar

Eu5’in yapım aşamasında olduğunu artık rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki, Hoi5? Hoi5 ne zaman çıkar? Tüm bunları detaylıca okuyabilirsiniz.

Hoi5 Ne Zaman Çıkar? Hoi5 Hakkında Bilinenler ve Spekülasyonlar
Hoi5 Ne Zaman Çıkar? Hoi5 Hakkında Bilinenler ve Spekülasyonlar

Geçtiğimiz günlerde sizlere Eu5 ne zaman çıkacak adlı bir yazı yazmıştım. O yazıda Tinto Stüdyonun Eu5 üzerinde çalıştığını ve belirli aralıklarla Eu5 hakkındaki gelişmeleri paylaştıklarını söylemiştim. O yazının üzerine insanlar Hoi5’i de merak etmişler anlaşılan.

Bu sebeple, bu yazıda da Hoi5’i ele aldım. Öncelikle şunu belirteyim; Hoi5’in bırakın çıkışını, yapım aşamasında olduğunu bile kimse bilmiyor. Paradox bunun hakkında hiçbir şey duyurmadı. Doğal olarak insanlar Hearts of Iron V hakkında pek düşünmüyorlar.

Daha konuşulacak çok şey var. Bu yüzden yazımıza geçelim ve her şeyi detaylıca ele alalım.

Hoi5 Ne Zaman Çıkar? Çıkar mı?

Hoi5 Ne Zaman Çıkar? Hoi5 Hakkında Bilinenler ve Spekülasyonlar
Hoi5 Ne Zaman Çıkar? Hoi5 Hakkında Bilinenler ve Spekülasyonlar

Öncelikle “Hoi5 ne zaman çıkar?” sorusuna yanıt verelim. Hoi5’in 20230’dan önce çıkması imkansız gibi bir şey bana kalırsa. Belki 2029 olur o da taş çatlasa anca. Neden böyle söyledim, çünkü Paradox hali hazırda Eu5 üzerine çalışıyor. Hadi Eu5’i boş verelim, Paradox sadece bu iki seriyi geliştirmiyor tabii ki. 

Daha Cities Skylines II var ki bu oyun da pek iyi bir çıkış sağlamadı, bu sebeple hala geliştiriliyor. Onun dışında Prison Architect 2, Millenia, Vampire The Masquerade Bloodlines 2 ve Foundry adlı oyunlar var. Bu saydıklarım ya hala geliştirilen ya da çıkışını yarım yamalak yapıp hala geliştirilen yapımlar. Daha saymadığım birkaç oyun daha var bu arada.

Bunca oyun arasından Paradox’un Hoi5 için zaman ayıracağını hiç sanmıyorum. Ayrıca firmalar arada sırada sıkıştıklarında diğer stüdyoları, bir diğer stüdyonun oyununun çıkış tarihine yetiştirmek için yardım etmelerini istiyor. Yani, atıyorum, Vampire The Masquerade Bloodlines 2 çıkış tarihi duyuruldu ama stüdyo oyunu o tarihe yetiştiremeyecek gibi. Bu sebeple de Paradox başka bir stüdyoyu bunlara yardım için gönderiyor.

Bu dediğim senaryo belki eu5 için gerçekleşebilir ya da farklı bir oyun için. 

Spekülasyonlar ve Teoriler

Hoi5 Ne Zaman Çıkar? Hoi5 Hakkında Bilinenler ve Spekülasyonlar
Hoi5 Ne Zaman Çıkar? Hoi5 Hakkında Bilinenler ve Spekülasyonlar

Az önce size Paradox’un Eu5’i geliştirdiğini söylemiştim. Bazı insanlar Tinto Stüdyo’nun oyun hakkında paylaştığı geliştirici günlüklerinde oyuna “Project Ceasar” demelerine takılmış ve buradan bir komplo teorisi ortaya koymuşlar. Bununla nereye varacağımı az sonra öğreneceksiniz.

Bu teoriye göre Paradox Europa Universalis serisinin marka değerini diri tutmak ve Eu4’ü sattırmak için bu çıkacak yeni oyunu Eu5 olarak değil de farklı bir marka ismiyle duyuracaklarını söylüyorlar.

Valla ne yalan söyleyeyim, biraz mantıklı gelen bir teori bu ama gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini hiç sanmıyorum. Mantığa göre Eu5 çıkınca insanlar doğal olarak en yeni çıkmış oyunu oynamak isteyecekler ve bu sebeple Eu4 oynamaktan vaz geçecekler. 

Paradox da hem Eu4’ün oynanmasını hem de bu yeni oyunun oynanmasını istiyor olacak ki bu sebeple oyuna Project Caesar diyorlar. Burada olay, Paradox’un maksimum verimliliğe ve kâr marjına erişerek iki oyundan da para kazanması.

Eğer bu teori Eu5 için olmazsa, Hoi5 için olabilir. Çünkü bu iki oyunda temalarını en iyi şekilde işleyip bitirdiler. Artık Europa Universalis sadece avrupayı kapsamaktan çıktı ve tüm dünyayı konu almaya başladı. Hoi4’de aynı şekilde tüm dünyayı konu almaya başladı ve oyunun teması çok baydı.

Eğer yeni Hoi5 çıkarsa isim olarak farklı olabilir, yeni bir marka olarak karşımıza çıkabilir. Bunun yanında, nedense ben oyunun günümüz dünyasında geçeceğini düşünüyorum. Mesela günümüz dünyasının askeri ve politik yapısı Hoi5 için çok uygun. Bence harika bir konsept olur ve iyi de satar.

Sonuç

Sonuca varacak olursak bu dediklerim gerçekleşirse Hoi5’i daha çok beklersiniz. Ayrıca oyun Eu4 kadar eski değil. Bu sebeple Paradox Hoi4’ü sağmaya devam edecektir. Gerek dlcler, gerek genişleme paketleri ile oyunu diri tutmaya çalışacaktır.

Yazının başında da bahsettiğim gibi, Hoi5’i 2030’a kadar beklemeyin. Belki o sıralar oyun hakkında Paradox duyuru yapar ve hepimiz oyun hakkındaki detayları öğrenmiş oluruz.

Yazımızın sonuna geldik. Yakında Eu5 hakkında bir yazı daha paylaşacağız. Tinto geliştirici günlüklerini paylaşmaya devam ediyor çünkü. Daha fazla uzatmayalım. Bizi takip etmeyi unutmayın.

5/5 (1 Review)
site logo