Bildirimler: Oyun Hesapları Dev İndirimler Ucuz Oyun

Rimworld Benzeri Oyunlar, Hayatta Kalma Oyunları

Rimworld Benzeri Oyunlar

Bu yazımızda sizlere Rimworld benzeri oyunları sıraladık. Gerek mekanikler açısından, gerekse yapısal olarak en çok benzeyen oyunları seçtik.

Rimworld Benzeri Oyunlar, Hayatta Kalma Oyunları
Rimworld Benzeri Oyunlar, Hayatta Kalma Oyunları

Rimworld hayatta kalma, koloni kurma oyunları arasında oldukça popüler olmuş bir oyun. Bu popülerliğini şans eseri kazanmış bir oyun değil. Oyunun mekanikleri olsun, oynanışı vesaire oldukça iyi ve hoş. Tüm bunların yanında oyunun modlanabiliyor olması da oynayış sürenizi bir hayli uzatıyor. 

Bu listemizde de, bir şekilde tüm Rimworld içeriklerini tükettiyseniz ve daha fazlasını arıyorsanız diye Rimworld benzeri oyunları sıraladık. Daha fazla uzatmadan listemize geçelim

Dwarf Fortress – Rimworld Benzeri Oyunlar

Rimworld Benzeri Oyunlar Dwarf Fortress
Rimworld Benzeri Oyunlar Dwarf Fortress

Rimworld’ün atası olan bu oyun, değil Rimworld’ün, tüm oyun sektörünü etkilemiş bir yapım. Koloni kurup, hayatta kalma türünün en büyük önderidir Dwarf Fortress. Oyunun 2006’da çıkış yapmasından da ne kadar eski olduğunu anlayabilirsiniz. Tabii ki grafikleri de 2006’ya göre dizayn edilmiş.

Belki o dönemin grafikleriyle daha iyi bir iş çıkarılabilirmiş ancak bu oyunun iki kişinin elinden çıktığını da unutmamak gerek. Bu iki kişi ise Tarn ve Zach Adams kardeşler. Kardeşlerden biri oyunun kodlama kısmını hallederken diğeri de tasarımını halletmiş. Bu iki kardeşin böyle bir iş yapması çok muazzam bir şey ama ondan da daha inanılmaz olanı oyunun kendisi.

Oyunun programlama dili BASIC olarak ayarlanmış. Programlamadan az buçuk anlayan arkadaşlar BASIC dilinin ne kadar zor bir dil olduğunu bilirler. Ama BASIC dili tıpkı C++ gibi optimizasyon konusunda oldukça iyi olan bir dildir. Bu da oyunun hemen hemen her pc de çalışıyor olduğu manasına gelir. 

Yani bu kardeşler öyle bir oyun tasarlayıp kodlamışlar ki hem her pc de açılıyor, hem de hiç kasmıyor. Bunun sebebi oyunun grafik arayüzünün ASCII dediğimiz harflerden oluşması olabilir. Yani oyunda neredeyse her grafik harflerden oluşuyor.


Tabii oyuna geçtiğimiz yıllarda bir güncelleme geldi ve bu sayede de oyun, modernleştirilmeye çalışıldı. Birçok şey düzeltildi. Bunların yanında oyunun grafiksel arayüzü de var. 

Dwarf Fortress hakkında yeterince konuştuğumuzu düşünüyorum. Oyun yapısal olarak Rimworld’le tıpatıp aynı gibi bir şey. Bu sebeple bir diğer oyunumuza geçelim hemen.

Oxygen Not Included – Rimworld Benzeri Oyunlar

Rimworld Benzeri Oyunlar Oxygen Not Included
Rimworld Benzeri Oyunlar Oxygen Not Included

Oxygen Not Included ve Rimworld pek birbirine benzemiyor gibi görünebilir dışarıdan ancak durum hiçte öyle değil. Tamam, belki oyunun dizaynı ve tasarımı biraz farklı olabilir. Biri kuşbakışı ve pixel pixel, diğeri ise daha keskin çizimlere ve grafiklere sahip. 

Ama yapısal olarak bu iki oyunda birbirine çokça benziyor. Tür bakımından ikiside aynı türde oyunlar; koloni kurma ve hayatta kalma. Rimworld’de yapabileceğiniz şeyler daha fazlayken Oxygen Not Included’da bu o kadar da çeşitli değil. 

Mesela ben oynadığım dönemler, Rimworld’deki gibi birden fazla koloni kurup büyüme gibi bir olayı yoktu diye hatırlıyorum. Bu gibi oyunda birçok eksik var ama bunlara eksik denebilir mi pek emin değilim çünkü oyunun teması gereği olması zor veya imkansız olan şeyler bunlar.

Oyunun teması demişken birazda ondan bahsedelim. Oxygen Not Included’da siz ve grubunuz, uzayda bir kraterin içinde hayatta kalıp, koloni kurduğunuz bir oyun. Bu kraterin içinde kaynak topluyor ve gelişiyorsunuz. 

Tüm bunları yaparken karşınıza belirli zorlukla çıkıyor ve bunların üstesinden gelip hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Bu zorluklar çoğu zaman yaratıklar/uzaylılar, arazi şartları ve oksijen oluyor. Adından da anlaşılabileceği üzere oyunda oksijen, ana problem. Eğer oksijeniniz yoksa oyun boka sarıyor diyebiliriz. 

Daha fazlasını oyunu oynadıkça öğreneceksiniz. Oynamanızı da önerdiğim bir yapım çünkü Don’t Starve’ın yapımcıları tarafından yapılmış bir oyun. Daha fazla uzatmadan diğer oyuna geçelim.

Kingdom And Castles – Rimworld Benzeri Oyunlar

Rimworld Benzeri Oyunlar Kingdom And Castles
Rimworld Benzeri Oyunlar Kingdom And Castles

Bu seferki oyunumuz Kingdom And Castles. Oyun 3D olmasının yanında oldukça basit ve sizi saatlerce başında tutan bir oynanışı var. Ben bu oyunu kardeşimden görmüştüm ve hiç ilgilenmemiştim başta. Ancak bir defa oynayınca oyunun hiçte fena olmadığını anlıyorsunuz.

Oyunun konusu, teması yine koloni kurup büyüme üzerine. Bu sefer siz bir kralsınız ve oyunu açtığınız map üzerinde krallığınızı büyütüp duracaksınız. Ama bu süreçte karşınıza bir takım problemler çıkacak. Bunlar da belli bir süreyle gelen Viking İstilalarıyla, Ejderha İstilaları.

Bu sorunlar oyunun ana problemleri gibi bir şey. Rimworld’le benzer tarafı ise koloni yapıp büyüme kısmı. Oyunun dışında hayatta kalma gibi bir zorunluluk yok çünkü krallığınızda ne kadar insan ölürse ölsün yerini yenisi alıyor.

Daha fazla anlatmak isterdim ama liste çok uzun ve sıkıcı olacak. En iyisi buna da bir göz atmanız olacak. Canınızın sıkıldığı bir anda indirip çerezlik niyetine oynayabilirsiniz. Tabii çok uzun saatler başından kalkamaya da bilirsiniz.

Rimworld benzeri oyunlar listemizinde sonuna geldik. Umarım listeyi beğenmişsinizdir. Bizi takip etmeyi unutmayın.

0/5 (0 Reviews)
site logo