Bildirimler: Oyun Hesapları Dev İndirimler Ucuz Oyun

Total War Benzeri Oyunlar, En İyi Strateji Oyunları

Total War Benzeri Oyunlar kapak

Strateji severler olarak bu yazımızda sizlere efsane seri, Total War benzeri oyunları sıraladık. Umarız liste hoşunuza gider.

Total War Benzeri Oyunlar, En İyi Strateji Oyunları
Total War Benzeri Oyunlar, En İyi Strateji Oyunları

Başta şunu belirtmekte fayda var; listeye Total War serisine en çok benzeyen oyunları almaya çalıştım. En çok benzeyen derken, mekanik olarak en çok benzemesinden bahsediyorum. Yani gerçek zamanlı savaş ve gerçekçi bir oynanışı baz alıyorum. 

Bunun dışında, Total War serisinden, serinin 8.ci oyunu olan Rome II’yi düşünerek buna benzer temada olan oyunları seçtim. Piyasada fazla strateji oyunu zaten yok, bir de bunun üzerine Total War gibi bir seriye benzeyen oyunları size bulmaya çalıştım. Kolay olmadı ama bu oyunlar arasında isimlerini duymamış olabileceğiniz ve gelecek vaad eden oyunlar da var. 

Daha da fazla uzatmadan hemen listeye geçelim.

Ultimate General: Civil War – Total War Benzeri Oyunlar

Total War Benzeri Oyunlar, En İyi Strateji Oyunları
Total War Benzeri Oyunlar, Ultimate General

Zamanında canım sıkılıp steam’de strateji oyunlarına bakarken karşıma çıkmış bir oyundu Ultimate General: Civil War. O vakitler canım oldukça çok sıkıldığından ve oynayacak bir oyun bulamadığımdan indirip oynamıştım. Ancak pek beğenmemiştim. Şimdi bu yazıyı yazarken aklıma geldiği için listeye alayım dedim.

Hazır listeye almışken oyunu da oynayayım diyip birkaç gün önce giriştim oyuna. Ancak benlik bir oyun değil ne yazık ki. Gerçekçi ve oldukça zor bir oyun ama bu türde spesifik strateji oyunlarını sevenler için keyifli olabilir. Zorluğunu falan da gayet mantıklı yapmışlar. Bazı oyunlardaki gibi düşmana buff vererek zorluğu arttırmaya falan da çalışmıyor.

Yapay zekası vesaire gayet iyi ve bu sayede zorluğu yaratıyorlar. Bunun dışında mekanikleri size Total War serisini, özellikle Empire’ı anımsatacağını düşünüyorum. Tabii ki savaş mekaniklerinden bahsediyorum. Savaş alanı ve savaşlar dışında Total War’a benzeyen pek yönü yok ama bu da gayet yeterli.

Son olarak, biraz da oyunun geçtiği dönemler hakkında konuşalım. Oyun, Amerikan iç savaşının en kanlı dönemlerinde geçiyor. Biz de bu dönemde Amerikan iç savaşını yönetiyor, orduları komuta ediyoruz. 

Grand Tactician: The Civil War – Total War Benzeri Oyunlar

Total War Benzeri Oyunlar, En İyi Strateji Oyunları
Total War Benzeri Oyunlar, Grand Tactician

Yine Amerikan İç Savaşı’nda geçen bir oyun daha. Grand Tactician: The Civil War şu ana kadar gördüğüm şakasız en gerçekçi strateji oyunu. Oyun hem tarihi olarak hem de zorluk açısından baya gerçekçi. Bu ne demek? Bu, karşımızda çok büyük bir potansiyele sahip bir strateji oyunu var demek.

Ben bu oyunu ilk olarak eniştemden görmüştüm. Kendisi sürekli bu oyunu oynuyordu. Ben ne zaman steam’i açsam 7/24 sürekli bu oyunu oynuyor görünüyordu. En son baktığımda oyunda 200 saati devirmişti. Şimdi ise çoktan 300 saat olmuştur diye düşünüyorum.

Oyun hakkında bahsedecek olursak, Grand Tactician, Total War’a oldukça fazla benziyor. Gerek ekonomik olarak, gerekse savaşlar anlamında çok benzer. Ancak Total War oyunlarından kesinlikle daha zor ve gerçekçi. O dönemde kullanılan silahların modeline kadar yapımcı inciğine cinciğine araştırmış ve oyuna eklemiş. 

Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam oyunu tek kişi geliştiriyordu. Sanırım en son birkaç kişiden oluşan ufak bir stüdyo kurmuşlar. Umarım oyunu geliştirmeye devam ederler. Çünkü oyun oldukça büyük gelecek vaad ediyor. Steam yorumları falan da şu sıralar mükemmel neredeyse.

Oynamadan geçmeyin bu oyunu.

M&B Bannerlord – Total War Benzeri Oyunlar

Total War Benzeri Oyunlar, En İyi Strateji Oyunları
Total War Benzeri Oyunlar, Bannerlord

Total War benzeri oyunlardan bir diğeri de yerli ve milli gururumuz M&B Bannerlord. bazılarınız Bannerlord’la Total War nasıl benziyor diye düşünebilirsiniz ama biraz kafa yorunca neden benzediğini anlıyorsunuz. Belki büyük, karmaşık bir strateji oyunu değil Bannerlord ama tür olarak tıpatıp benziyorlar. 

İki seri de gerçek zamanlı savaş/strateji oyunu. Savaş alanlarında aralarındaki tek fark bakış açısı. Bir oyun üçüncü şahıs bakış açısı ya da fps iken diğeri kuş bakışı görüş. Belki detay ve gerçekçilik anlamında farklar vardır ama temelleri aynı iki serinin de.

Üzerinde fazla durmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Zaten Bannerlord’u duymayan kalmamıştır sanırım. 

Company of Heroes 3 – Total War Benzeri Oyunlar

Total War Benzeri Oyunlar, En İyi Strateji Oyunları
Total War Benzeri Oyunlar, Company of Heroes 3

Company of Heroes serisi de aynı şekilde tür bakımından Total War serisiyle benzerlik gösteriyor. Onun dışında pek benzediklerini söyleyemem çünkü Company of Heroes lineer bir oynanışa sahip.

Yani tekdüze bir oyun. Eğitim modu, senaryo modu ve skirmish modu (multi) dışında bakşa oynayabileceğiniz bir mod yok. Yani farklı farklı ülkeleri seçip, haritaları açıp, şehirleri, ekonomiyi geliştirip devam edebileceğiniz bir oyun değil. Sandbox tarafı sıfır yani. 

Ama bu dediklerim sizi oyundan soğutmasın. CoH serisini ben babam sayesinde öğrenmiş ve oynamaya başlamıştım. Mükemmel bir seri. Strateji anlamında savaş alanında sizi özgür bırakıyor ve istediğiniz gibi hareket edebiliyorsunuz. 

Ben fazla anlatmayayım, en iyisi siz gidip deneyimleyin. Kaçırmayın bu oyunu.

Listemizin sonuna geldik. Umarım listemizdeki oyunlar hoşunuza girmiştir. Bizi takip etmeyi unutmayın.

0/5 (0 Reviews)
site logo