Bildirimler: Oyun Hesapları Dev İndirimler Ucuz Oyun

Dota mı LoL mü? En İyi Moba Hangisi? Yıllardır Tartışılan Konu

Dota mı LoL mü

Moba oyun türü dünya genelinde oldukça fazla oyuncuya sahip bir türdür. Peki, bu türün en iyi oyunu Dota mı Lol mü?

Dota mı LoL mü
Dota mı LoL mü

Hepinize selamlar Gamekolik takipçileri. Bu yazımızda yıllardır tartışılan bir konu olan “Dota mı LoL mü?” tartışmasını ele alacağız. Detaylıca yazıp kafanızı şişirmeden önce hangi oyunun en iyi olduğunu hemen yazalım. Bizim için LoL, Dota’dan çok daha eğlenceli ve zevk veren bir oyun. Yani, bizim cevabımız; LoL.

Neden LoL? – Dota mı LoL mü?

Dota mı LoL mü
Dota mı LoL mü

Biliyorum, şu an Dota fanları bana oldukça sinirliler ama öncelikle okumanızı istiyorum. Arkadaşlar ben hem Dota 2, hem de LoL oynamış bir insanım. LoL’e muhtemelen 2-3 bin saat harcamışımdır. Dota için ne yazık ki o kadar saat gömemedim çünkü oyun bana zevk vermedi. Bu tamamen kişisel zevk meselesi. 

LoL Daha hızlı, daha zevk alabileceğiniz bir şekilde dizayn edilmiş bir oyun. Ancak Dota 2 için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çünkü Dota serisi ilk oyunundan beri zorluğu ile tanınmıştır. Oyun, zor ve bu zorluktan zevk alan insanlar için mükemmel moba oyunu olabilir. Tabii şunu da unutmamak gerekir; Dota serisi ile birlikte Moba türü bugünkü popülerliğine erişmiştir

Moba Türü ve Tarihi – Dota mı LoL mü?

Dota mı LoL mü
Dota mı LoL mü

Moba türü ilk olarak, gariptir ki Warcraft serisinin 3.oyunu Reign of Chaos ile birlikte ortaya çıkmıştır. Daha sonra Icefrog adlı stüdyo ile birlikte Dota serisi doğmuş ve dünya çapında büyük bir popülerlik kazanmıştır. Bu başarıyı fark eden Valve ise Dota’yı satın alarak Dota 2’nin çıkmasına vesile olmuştur.

Dota 2’nin çıkmasıyla birlikte Moba türü vitesi arttırmış ve birçok insan mobayla tanışmıştır. Ardından Dota 2’nin bu başarısından etkilenerek bir grup gidip Riot Games’i kurmuştur. Bu kuruluşun içine sonradan Dota 2’de de çalışmış birçok tecrübeli isim de katılır. Bu tecrübeli ve genç ekipte ilk oyununu 1 Mayıs 2012’de,  League of Legends’ı, yayınlamıştır.

Bununla birlikte bu iki Moba oyunun ezeli rekabeti başlamıştır.

Biraz Dota, Sonra LoL

Dota mı LoL mü
Dota mı LoL mü

Dota, az önce yukarıda da bahsettiğim gibi oldukça zor bir oyun. Oyun, sizi içine çekiyor ancak bu karmaşık oyuna alışmak zaman alan bir süreç. Gerek arayüzü olsun, gerek oynanışı olsun bana zor gelen bir oyun Dota. Ama bu zorluk çok iyi bir şekilde oyuna yedirilmiş. Açıkçası oyunu LoL’u oynadığım kadar oynayamadığım için pek bir şey diyemeyeceğim. 

Ama tüm bunlara rağmen Dota’nın normal rekabetçi modunun yanında diğer oyun modlarını oynaması çok zevkli. Özellikle Element TD. Bu mod bildiğimiz Tower Defans modu ama mod yapımcıları bunu o kadar güzel bir şekilde yedirmişler ki sanki Dota 2’nin ana modu buymuş gibi.

Dota mı LoL mü
Dota mı LoL mü

Dediğim gibi ben rekabetçi Moba türünden ziyade oyunun bu diğer modlarını oynuyordum çoğu zaman. Bu modlara 100-200 saat gömmüşümdür rahatlıkla. Element TD modu dışında da çok güzel modlar var ama şu an aklıma gelmiyorlar ne yazık ki. Oynadıkça keşfedersiniz zaten. 

Dota hakkında konuşmak istediklerim bu kadardı. Şimdi LoL’e gelelim.

Şimdi LoL

Dota mı LoL mü
Dota mı LoL mü

Arkadaşlar öncelikle şuradan başlayayım; LoL’ün marka değeri bile Dota 2’yi geçmeye yetiyor. Çünkü LoL’ü hemen hemen her yerde görebilirsiniz. Mesela en basitinden bir örnek vereyim, eğer bir oyunun posterini, görsellerini, reklam için kullanan ya da göze hoş göründüğü için kullanan bir yer varsa o oyun büyük bir oyundur. Hatta ve hatta bunu tek oyunla kısıtlayamayız.

Buna farklı sektörlerden markalarda dahildir. Mesela, “Gazlı İçecek Kola” demek yerine sadece “Kola” diyoruz. Bir marka, o içecekle birleşmiş, bütünleşmiş. LoL’de bunun benzeri bir şey. Sokağa çıktığınızda internet kafeye girerken hangi oyunların resimlerini görürsünüz? Tabii ki LoL’un çünkü bu oyun artık bir dev olmuş durumda. 

Dota mı LoL mü
Dota mı LoL mü

Oyun o kadar popüler oldu ki sırf hikayesini, evrenini anlatan yan oyunlar, diziler çıktı. Bu da LoL’un büyüklüğünü gösterir. Peki marka büyüklüğü dışında bu oyunun anlatmaya değer yanı yok mu? Tabii ki var. Olmasa zaten bu oyun bu derece büyüyemezdi. Oyun hakkında biraz bahsedeyim şimdi size.

Ama ondan önce söylemek istiyorum ki bu konunun üzerinde pek durmak istemiyorum. Çünkü oyun artık kendini kanıtlamış durumda. Bu tür konularda tartışmak mantıksız geliyor bana. Oyunun mekanikleri o kadar iyi ve basit ki ilk defa LoL oynayan biri hemen zehri alıp oyunun bağımlısı olabilir.

Oysa Dota’ya ilk defa giren biri daha oyunun arayüzünde sıkılıp, bunalıp direk quit atabilir. Bunun yanında LoL’ün evreni bana göre Dota’nın evreninden çok daha çok iyi. Bakın işte bu konu tartışmaya açık bir konu. Ayrıca oyunun heroları çok sağlam. Gerek hikayeleri olsun, gerekse oynanışları olsun oyun çok büyük bir çeşitlilik sunuyor. Her sezon da gelen yeni güncellemelerle oyun sürekli değişiyor. ,

Kısaca LoL’ü Dota’dan daha çok sevmemin sebepleri; Dota’dan daha basit ve anlaşılabilir, Oyun süreleri daha kısa, Evren konusunda LoL’ün evreni çekici geliyor. İşte tüm sebepleri bu şekilde sıralamış oldum

Yazımızın sonuna geldik. Yorumlarda bu konuyu tartışabilirsiniz. Umarım okurken memnun kalmışsınızdır. Bizi takip etmeyi unutmayın.

0/5 (0 Reviews)
site logo