Bildirimler: Oyun Hesapları Dev İndirimler Ucuz Oyun

Hoi4 Benzeri Oyunlar, Hoi4 Serisi ve Strateji Oyunları

Hoi4 Benzeri Oyunlar

Bu yazımızda siz sevgili strateji severlere oynamanız gereken Hoi4 Benzeri Oyunları sıraladık. Daha fazlası için yazımıza göz atabilirsiniz.

Hoi4 Benzeri Oyunlar
Hoi4 Benzeri Oyunlar

Selamlar değerli Gamekolik üyeleri. Bu yazımızda, benim de oynayıp masterlaştığım strateji oyunlarını sizlere listeledim. Bu oyunlar Hoi4 ile yakından alakalı ve benzerlikler içeren oyunlar. Mekanik açısından sizleri tatmin edeceklerini düşünüyorum bu oyunların. Ancak biraz eski olabilirler ama zaten piyasaya da doğru düzgün strateji oyunu çıkmıyor artık.

Bu sebeple elimizdeki oyunlarla yetinmeliyiz diye düşünüyorum. Şimdi fazla uzatmadan Hoi4 Benzeri Oyunlar listesine geçelim.

March of The Eagles – Hoi4 Benzeri Oyunlar

Hoi4 Benzeri Oyunlar
March of The Eagles

Listeye giriş yapar yapmaz oldukça eski bir oyunla başladım. Bu oyunumuz Paradox tarafından 2013 yılında çıkış yapmış bir oyun. Eski olmasının yanında oldukça sağlam mekaniklere sahip bir oyun. Mesela Paradox yapımları arasında askeri açıdan en detaylı oyun olabilir. Seri olarak karşılaştırılabilecek başka ne oyun var diye düşündüm aklıma Total War serisi geldi.

Ama tabii ki Total War serisi gibi direk muharebeleri vesaire göstermiyor March of The Eagles. Daha çok 19.yy’ın başındaki askeri sistemleri anlatıyor oyun. Askeri sistemlerden kastığım şey, organizasyon, bölükler, tümenler, ordular ve bunların yapıları gibi. Mesela bir savaş gerçekleştiriyorsunuz. Eğer o savaşta bir tümen eksik iseniz normalde kaybetmeyeceğiniz o savaşı bir manevra yapamadığınız için kaybedebiliyorsunuz.

Evet, manevra. Diğer Paradox oyunlarındaki gibi bu oyunda da zar sistemi var ama etkisi pek diğer oyunlardaki kadar yoğun değil. Komutanlarınızın kabiliyetleri, orduların stratejileri vesaire daha önemli.

Hoi4 Benzeri Oyunlar
March of The Eagles

Peki, oyunun ordu oluşturma kısmı ve dahası nasıl oluyor. Bir ordunuz var diyelim. Eğer bu orduda tümenlerinizi ve bölüklerinizi yanlış kanatlara/cephelere atarsanız, o ordu belki yapabileceği bir manevrayı yapamaz. Savaş sırasında bölüklerin ve tümenlerin türüne göre (topçu, süvari gibi) yeni yeni manevralar gerçekleştirebiliyor hale geleceksiniz.,

Bu manevralar sayesinde ordunuzla alakalı farklı stratejiler kurabiliyor olacaksınız. Çok uzattım sanırım. Hoi4 Benzeri Oyunlar listemize devam edelim.

Oynanabilir Durumda mı? Oynanmalı mı?

Oyun oldukça detaylı ve güzel. Ama eski olduğundan mekanikler tok ve ham geliyor olabilir. Ayrıca arada sırada crash veriyor. Son olarakta optimizasyon konusunda da sıkıntıları var. Bu sorunlar dışında kesinlikle denemeniz gereken bir yapım March of The Eagles.

Victoria 3 – Hoi4 Benzeri Oyunlar

Hoi4 Benzeri Oyunlar
Victoria 3

Evet, bu listede görmeyi beklemediğiniz bir oyun oldu di mi? Aslına bakarsanız Victoria 3’e gelen son güncelleme ile birlikte oyun daha da fazla Hoi4’e benzemeye başladı. Nasıl oldu diye soracaksanız hemen açıklayayım.

Arkadaşlar bu oyun normalde bir ekonomi sim oyunu gibi bir şey. Ağırlıklı olarak ekonomi yönetiyorsunuz oyunda. Ancak son gelen güncelleme ile birlikte oyundaki askeri sistem tamamen değişti neredeyse. Cephe sistemi daha oturaklı hale gelmiş, askeri birimleri tek bir komutanın altında toplayıp ona ordu denmiyor. Ordu kurmak başka, komutan(ları) ordunun başına getirmek başka.

Mesela bir ordu kurduğunuz da artık o orduya bir komutan da atamanız gerekiyor. Eğer komutanınızın limiti, sizin ülkenizdeki vâr olan askerleri kapsayacak kadar yeterli değilse ordunun başına bir komutan daha getirebilir ya da komutanı terfi ettirip, komuta limitini arttırabilirsiniz.

Hoi4 içeriği için bekleyen arkadaşlar, biliyorum. Bu bahsettiğim şeyler size oldukça bariz geliyor olabilir ama oyunu geliştirirken bunu düşünmemişler ne yazık ki. Ancak bu güncelleme sayesinde birçok şeyi değiştirmeyi akıl etmiş abilerimiz. 

Oyunun askerisinden ufacıcık bahsettim şimdi de oyundan bahsedeyim. Oyunumuz Victoria döneminde, yani, 1836’da başlıyor ve 1936’ya kadar devam ediyor. Bu dönemden de anlayabileceğiniz üzere oyun, sanayi devrimi ve sonrasını konu alıyor.

Ekonomik olarak oldukça detaylı olan bu oyundan oldukça haz alacağınızı garanti ediyorum ama biraz sabırlı olmanızda fayda var. Malum, TR ekonomisi bile birkaç yılda düzelemeyeceği gibi, oyundan haz almanızda birkaç saatte olacak bir şey değil.

Oynanabilir Durumda mı? Oynanmalı mı?

Kısaca, bu oyun Hoi4’ün ekonomi simi hali. Askeri bakımdan daha zayıf ama ekonomik açıdan daha güçlü bir yapıya sahip. Oynamak isteyenler bunu göze alarak oyuna girmeliler. Optimizasyon konusunda da artık o kadar kötü bir oyun değil. Çoğu sorununu çözdüler. İlk çıktı dönemler hem her pcyi kastırıyor hem de sürekli crash verip duruyordu. Bu oyuna bir şans vermelisiniz.

Company of Heroes – Hoi4 Benzeri Oyunlar

Hoi4 Benzeri Oyunlar
Company of Heroes

Tema bakımından aynı olup, neredeyse diğer tüm şeyler bakımından farklı oyunlar bu ikisi. CoM serisi Total War serisi gibi muharebe alanında geçen bir oyunken, Hoi4 bir masa oyunu tarzındadır. Kısaca 2.Dünya Savaşı temasına bir tutkunuz varsa bu oyunu da sevebilirsiniz. 

Oynanabilir Durumda mı? Oynanmalı mı?

İlk oyunları çok eski oyunlar, biraz optimizasyon sorunları var ama hala giderleri var. Grafik açısından da sizi üzmezler. Özellikle son çıkan oyunun grafikleri vesaire çok muhteşem. Oynanmalı mı? Evet, bu oyunu ilk defa babamdan görüp oynamıştım ve benim strateji sevgimi körükleme de, babamdan sonra, çok yardımcı olmuştu.

Grand Tactician: The Civil War – Hoi4 Benzeri Oyunlar

Hoi4 Benzeri Oyunlar
Grand Tactician The Civil War

Oyun Amerika İç Savaşını anlatıyor ama askeri bakımdan çok detaylı bir oyun. Ben pek fazla deneyim edemedim ama birkaç saat başında durma şansım oldu. O süreçte oyunun detayları beni boğmuştu. Hoi4’ün basitliğine alışmış biri için ilk başta zor gelebilir ama oynadıkça öğreniyormuşsunuz. Bunu diyen kişi eniştem.

Kendisi oyunu 200-300 saatten fazla oynamış biri. Oldukça beğendiğini söylüyor. Ayrıca oyunun yapımcısı oyunu tek başına geliştirirmiş bir süre önceye kadar. Şu an tuttuğu bir ekiple birlikte geliştirmeye devam ediyorlar ve Steam yorumları oldukça pozitif. Ayrıca şunu söylemek gerek, yapı bakımından Total War oyunlarına daha çok benziyor ama bunu dedim diye oyunu denememezlik yapmayın.

Oynanabilir mi, oynanmalı mı bölümünü yapmıyorum çünkü oyunu yeteri kadar oynayamadım ne yazık ki. Bunun dışında Steam yorumları sizin için iyi bir inceleme olur. 

Bu yazımızın da sonuna geldik. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler. Bizi takip etmeyi unutmayın.

0/5 (0 Reviews)
site logo