Bildirimler: Oyun Hesapları Dev İndirimler Ucuz Oyun

Eu4 En Güçlü Ülkeler ve Özellikleri, Eu4 Rehber

Eu4 En Güçlü Ülkeler ve Özellikleri, Eu4 Rehber

Bu listede sizlere, ülkemizde de oldukça popüler olan Eu4’ü ele aldık. Listemizde Eu4 En Güçlü Ülkelerini sıraladık. Şimdi listeye geçelim.

Eu4 En Güçlü Ülkeler ve Özellikleri, Eu4 Rehber
Eu4 En Güçlü Ülkeler ve Özellikleri, Eu4 Rehber

Geçtiğimiz günlerde Europa Universalis serisi hakkında bir yazı daha yazmıştık hatırlarsanız. O yazımızda Eu5’in yapım aşamasından paylaşılan görselleri ve bize vaad edilenleri size derlemiştik. Ancak orada da belirttiğimiz gibi Eu5’in çıkmasına en az 2 sene kadar var. Bu sebeple oyuncular Eu5’i biraz daha beklemeleri gerekecek. 

Bu sebeple biz de sizlere oyunda oynaması eğlenceli, güçlü ülkeleri sıraladık. Belki oyunun, Eu4 En Güçlü Ülkelerini oynayarak oyuna tekrar ısınabilirsiniz. Hem Eu5 çıkıncaya dek strateji açlığınızı az da olsa karşılar. Çok uzatmadan listeye geçelim. 

Osmanlı – Eu4 En Güçlü Ülkeler

Eu4 En Güçlü Ülkeler ve Özellikleri, Eu4 Rehber
Osmanlı

Defalarca, defalarca, defalarca buff yemesine rağmen oyunun en güçlü olmaya devam ediyor Osmanlı. Eu4 ilk çıktığı vakitler Osmanlı inanılmaz dengesizdi, bu sebeple world conquest yapması en kolay ülkelerden biriydi. Şu an biraz daha zor ama hala world conquest atılırken alınan bir numaralı ülkedir Osmanlı.

Bu kadar güçlü olmasının arkasında tarihsel sebepler yatıyor. O döneme göre teknolojik olarak gelişmişliği, Fatih’in vizyonerliği ve diğer etmenler birleşince oyunun en güçlü ülkesi oluyor doğal olarak. Bazıları tarihi gerçekleri görmek istemiyor ancak Osmanlı gibi imparatorluklar bin yılda bir gelir. Sonuçta bu imparatorluk yaklaşık 624 yıl ayakta kalmayı başarmıştır. 

Ming – Eu4 En Güçlü Ülkeler

Eu4 En Güçlü Ülkeler ve Özellikleri, Eu4 Rehber
Ming

Bazılarınız nasıl Ming güçlü olabilir diye soracaksınız. Hemen sinirlenmeden önce size açıklayayım. Evet, Ming oyun başı oldukça güçsüz bir durumda ve kurtarılması zor bir ülke. Kurtarılması diyorum çünkü horde devletler size saldırmasa bile varlığı ile zarar vermeye yetiyor. Bir de tüm bunların üstüne ülkenizde zart zurt çıkan isyanlar var.

Şimdi bu ülkenin nasıl süper güç olabileceğinden bahsedeceğim. Bu kadar eksiğine rağmen oyunun en büyük ordusu sizde başlıyorsunuz. Ming yaklaşık 100 bin kişilik bir orduyla başlıyor. Ama unutmayın oyunun en büyük, en güçsüz ordusu. Sadece sayı üstünlüğünüz oluyor. 

Burada Ming Rehberi yapmayacağım ama birkaç info verebilirim. Öncelike Ming’in hükümet biçimi ve tribute sistemini anlamanız gerek. Bu tribute sistemi dünyanın Ming’i yağlaması gibi bir şey daha çok. 

“Sen yaparsın! Sen Kralsın! İşte size hediyemiz İmparator!” gibi bir şey bu olay. Ne kadar çok ülke Ming’den korkarsa, ona hayranlığını gösterirse o kadar Ming gücünü, kuvvetini koruyor. Siz de daha çok ülkeyi sizi takdir eden, size hediye yollayan ülke yapmak istiyorsunuz. İşte buna  Tributary Sistemi deniyor. 

Mandate dediğimiz mevzu, ülkenin legitimacy’si gibi bir şey. Meşruluk düzeyi olarak düşünebilirsiniz. Tributary sistemi iyi olursa zaten bu da çoğunlukla yüksek olur. Yıllık olarak azalma durumu da pek olamaz.

Şimdi en önemli konulardan birisi ise Yolsuzluk ve Estateler. Estatelerde Eunuchs (Hadımlar) adında bir grup var. Bu grup oyunu size yerle bir ettiren bir grup. Bunlardan alacağınız herhangi bir ayrıcalık size inanılmaz derece aylık yolsuzluk olarak geri dönüyor. Bu yolsuzluk mevzusu yüzünden hem ekonomik olarak, hem mandate açısından, hem de tributary sistemi açısından yerle bir oluyorsunuz.

Bu dediklerim arasındaki ilişkiyi anlayabilirseniz oyuna tutunabilirsiniz. Estateleri düzgün seçip, mandate’inizi yüksek tutarsanız, tribute durumunuz da pozitif olur. Tüm bunların yanında oyuna din açısından Ming’in dini bildiğiniz gibi Konfüçyanizm’dir. Bu din olayı sayesinde diğer dinlerle Konfüçyanizm’i birleştirebiliyorsunuz. Bu sayede de diğer dinler size bonus sağlıyor.

Sadece size ülkeyi ve mekaniklerini yüzeysel olarak anlatmak bile baya uzun sürdü. Daha da uzatmak istemiyorum. İnternetteki stratejileri uygularsanız Ming Eu4’teki world conquest atabilen sayılı ülkelerden birine dönüşür. Eu4 En Güçlü Ülkeler arasında benim favori ülkelerimden biri Ming’dir bu arada.

Daha fazla bilgi için Emrah Hoca’nın Çin ile alakalı yaptığı videoyu izleyebilirsiniz. Kendisi de Eu4 oynayan biri bu arada.

Polonya – Eu4 En Güçlü Ülkeler

Eu4 En Güçlü Ülkeler ve Özellikleri, Eu4 Rehber
Polonya – Commonwealth (Polonya-Litvanya Birliği)

Oyundaki en güçlü atlı birliklere sahip olmanın yanında Polonya, aynı zamanda oyun başında en çok ve en güçlü, PU ve Vassallara sahiptir. Tabii ki Litvanya’yı PU yapmayabilir ya da Moldova’yı da Vassal olarak almayabilirsiniz ama bu dediklerimi yaparsanız oyuna çok güçlü başlarsınız.

Sanırım Polonya’nın neden oyunun en güçlü ülkelerinden biri olduğunu anladınız. Tüm bu saydıklarımın yanında Polonya, Doğu Avrupa’da bir ülke olduğundan, Ming’in aksine teknolojik gelişmeleri yakalaması için özellikle bir uğraşa girmesi gerekmez.

Ayrıca yayılmacı bir politika izlenebilmesi için çok uygun bir coğrafyada kendileri. Sağ taraflarında daha emekleme aşamasında bir Moskova, teknolojik olarak geri kalmış ve iç sorunlardan başına kaldıramayan stepler var. 

Sol tarafında Kutsal Roma İmparatorluğu olmasına rağmen iyi bir strateji izlenir ve müttefiklerinizi düzgün seçerseniz HRE bile size dalamaz. Altınızda Macaristan, Balkanlar ve Osmanlı var. Ancak belli bir süre sonra Osmanlıyı bile dövebiliyorsunuz. 

Ayrıca üstünüzde ise Baltık Denizi ve onun da üstünde İsveç, Norveç ve onların babaları Danimarka var. Bunları feth etmeniz uzun sürmez zaten. Ancak fethetmezseniz late game de başınızı ağrıtabilecek bir İsveç karşınıza çıkabilir. 

Son olarak idea bakımından da çok hoş ideaları sahip bir ülke. Gerek ekonomik olsun, gerekse askeri. Özellikle askeri ideaları mükemmel bir şey. Oynanması gereken bir ülke Polonya.

Kastilya – Eu4 En Güçlü Ülkeler

Eu4 En Güçlü Ülkeler ve Özellikleri, Eu4 Rehber
İspanya

Gerek ekonomik güç olsun, gerek askeri güç olsun, gerek idea konusunda olsun, gerekse genişleme alanı olsun. Kastilya, oyunun broken ülkelerinden biri. Özellikle İspanya’yı kurup Portekiz, Fas, Cezayir, Tunus ve Sicilya’yı aldıysa. Bunları yapmış bir İspanya’nın Osmanlıyı dövdüğü senaryoyu oynadım ben, Osmanlıyı oynayan bendim 🙁

Ayrıca, kolonizasyon konusunda birçok avrupa ülkesinden önce bu işe başladığı için çok büyük bir avantajı oluyor. Bu sebeple Amerika kıtasını fethetmeniz pek uzun sürmez. Daha fazla anlatmaya ihtiyaç duymuyorum. Çünkü İspanya’nın oyunun içinden geçtiği bir run’a mutlaka denk gelmişsinizdir. Bir de bu ülkeyi oynayıp aynı şeyleri yaptığınızı düşünün. world conquest yolu göründü.

Oirat – Eu4 En Güçlü Ülkeler

Eu4 En Güçlü Ülkeler ve Özellikleri, Eu4 Rehber
Oirat

Oirat gibi Horde olan bir ülkeyi neden listeye aldım diye soruyorsunuzdur şu an. Aslında nedeni de Horde olması arkadaşlar. Oirat şu son güncellemelerle birlikte iyice bufflandı ve Moğol İmparatorluğunu rahatça kurabileceğiniz bir ülke oldu. Oyun başında biraz cebelleşeceksiniz sadece o kadar.

Bu yazımızın da sonuna geldik arkadaşlar. Listeyi uzatabilirdim ama ne yalan söyleyeyim bundan en az bir liste daha çıkar. İçerik konusu bulmakta zorlandığım şu günlerde işime çok yarar. Bizi takip etmeyi unutmayın.

0/5 (0 Reviews)
site logo