Bildirimler: Oyun Hesapları Dev İndirimler Ucuz Oyun

Eu5 Ne Zaman Çıkacak? Eu5 Hakkında Bilinenler

Eu5 Ne Zaman Çıkacak

Eu4 ile birlikte ülkemizde oldukça popüler olan Eu5 ne zaman çıkacak? Europa Universalis 5 için tüm detaylar sitemizde. Tüm gelişmeleri takip edin.

Eu5 Ne Zaman Çıkacak?
Eu5 Ne Zaman Çıkacak?

Yazıya başlamadan önce şunu söyleyeyim; Eu5 hakkında resmi olarak duyurulan bir çıkış tarihi yok. Ancak birçok oyuncunun tahminine göre EU5 2025’in sonu, 2026 başı gibi çıkabilir. Bu tarihin neye dayanarak oluşturulduğunu merak edenler için yazımıza devam edelim.

Paradox Tinto Ne Yapıyor? – EU5 Ne Zaman Çıkacak?

Eu5 Ne Zaman Çıkacak?
Eu5 Ne Zaman Çıkacak

Öncelikle Tinto Stüdyosundan bahsedelim. Arkadaşlar, Paradox 2021 yılında bir karar aldı ve Paradox Tinto’yu kurdu. Bu stüdyo, 30 kişi civarlarında çalışanı mevcut. Bu stüdyodan bahsediyorum çünkü bu adamlar Eu5’in geliştiricileri. 2021 yılında Paradox bunları kurduktan sonra merkezlerini İsveç’ten Barselona’ya taşıdı. Orada bu 30 kişi hem Eu4 DLC’lerini çıkarıyor hem de EU5’i yapıyor.

Geçtiğimiz günlerde son çıkacak olan Eu4 DLC’sini duyurdular. Bu arada, bu DLC muhtemelen oyunun son DLC’si olacak ya da bundan sonra bir tane daha çıkaracaklar. Ama sonra Eu4 için yeni içerik çıkmaz. Çünkü hem oyuna ekleyebilecekleri pek bir şey kalmadı, hem de Eu5 için zaman azalıyor.

Eu5 demişken, bu adamlar Tinto Talks adında Paradox Forum’da geliştirici günlükleri tadında yazılar yayınlıyorlar. Şu an 4 Tinto Talks var ve bu yazılarda yeni oyun hakkında birçok bilgi veriyorlar. Haritasından mekaniklerine, kültüründen dinine, ekonomisinden diğer herşeye kadar birçok bilgi çıkarabiliriz bunlardan. 

Oyun Hakkında Bilinenler

İlk olarak, bu arkadaşlar Eu5’den “Project Caesar” olarak bahsediyorlar. Neden böyle bahsediyorlar bilmiyorum, dümdüz Europa Universalis 5’de diyebilirler halbuki. Stüdyo, oyun için bahsederken, şu ana kadar çıkmış birçok paradox oyunundan bazı şeyleri oyunla birleştirmişler.

Özellikle Paradox’un yenilenen oyun motoru olan Clausewitz Engine’le çıkmış oyunlardan çok şey eklemişler.

Mesela Victoria 3’ün popülasyon sisteminin biraz daha değişmiş, biraz daha gelişmiş halini getirmişler oyuna. Başka bahsedebileceğim CK3’ün Court sistemi hakkında birkaç şey eklemiş olabilirler. Çünkü oyundan paylaşılan bir görselde sarayınızın dilini değiştirebiliyorsunuz. Bu da demek oluyor ki sarayın dilini değiştirebiliyorsak, saray hakkında başka birçok değişiklik yapabiliriz muhtemelen.

Eu5 Ne Zaman Çıkacak
Eu5 Ne Zaman Çıkacak
Eu5 Ne Zaman Çıkacak
Eu5 Ne Zaman Çıkacak

Ayrıca bahsedilmesi gereken başka bir şey daha, oyunun başlama tarihi. Oyun hakkında yayınlanan haritalara göre insanların yaptığı bir çıkarıma göre oyun 1300’lü yıllarda başlayacak. İstanbul’un Constantinople olduğu ve Doğu Roma (Bizans) tarafından yönetildiği vakitler. Bu sonuca nasıl vardığımızı düşünenler için, oyun hakkında yayınlanan görsellerden bu sonuca varabiliriz.

Eu5 Ne Zaman Çıkacak
Eu5 Ne Zaman Çıkacak
Eu5 Ne Zaman Çıkacak
Eu5 Ne Zaman Çıkacak

Ayrıca, yukarıdaki görsellerden de anlayabileceğiniz üzere oyuna muhtemelen ilçe sistemi gibi bir şey getirecekler. Çünkü bu şehirler, il olabilecek kadar büyük değiller. Nasıl bir şey yapmayı planlıyorlar bilemiyorum ama bu yaptıkları şeyler oyunu daha çok keşfedilebilir kılacak, o kesin. Zaten Tinto Talks’da bir kısımda Eu4’ün gerçekçi olmadığını ama bunun gerçekçi olacağını ima ediyorlar.

Bundan bahsederken şu şekilde bir cümle kurulmuş: “Mekanikler çok iyi olmalı ki, bir masa oyunu oynuyormuş ilizyonu yerine sizi gerçekliğe götürmeli.” Buradan da Eu4’deki inandırıcılık seviyesi düşük olan mekanikleri ya düzenlediler ya da komple oyundan kaldırdılar. Mesela Development sistemi, mesela orduya ikmal sistemi gibi gibi.

Development sistemini muhtemelen popülasyonla birlikte karmalayıp önümüzde daha inandırıcı bir şeyle çıkacaklar. Eu4’deki gibi “ben şuradaki hiçbir şey olmayan çöle development basayım da metropol gibi bir şehir olsun.” gibi bir olay olmayacak. Ya da savaş halinde ordunuzu dünyanın öteki ucuna göndermenize rağmen ikmal almaya devam etmesi gibi durumlar olmayacak.

Ayrıca oyunun daha birkaç gün önce yayınlanan son geliştirici günlüklerinde bize oldukça fazla bilgi veriliyor. Bunlar arasında, daha çok realistik olması için, devlet yönetim biçimleri, danışmanlar ve national idealar var. Realistik olmasından kastığım şey şu; mesela Eu4’de tribal devletlerin toprak ele geçirmesiyle, monarşi ile yönetilen devletlerin legal bir şekilde toprak ele geçirmesi aynı olmuyor. 

Eu5’de bunun gibi realistik olmayan mekanikleri törpüleyecek ve düzeltecek. Bir diğer önemli şey ise Eu2 ve Eu3’deki national idea sistemini daha da geliştirerek geri getirecek olmaları. Bunun üzerinde pek durmayacağım çünkü anlatmaya başlarsam çok uzun sürecek. Aşağıdaki görsele bakarak aşağı yukarı kafanızda nasıl bir şey olduğu canlanmıştır umarım.

Eu5 Ne Zaman Çıkacak
Eu5 Ne Zaman Çıkacak

Peki Ne Zaman Çıkacak? – EU5 Ne Zaman Çıkacak?

Reddit ve diğer forum platformlarında oyuncular bir tarihte anlaşmış gibiler. Eğer herşey yolunda giderse, bir aksaklık olmaz ise Eu5, 2025’in sonu, 2026’nın başı gibi çıkabilir. Bu, oyunun şu ana geliştirilen kısmını görmemizle yaptığımız bir çıkarımdır. Zaten Paradox bile oyunun Eu5 olduğunu hala açıklamadı. Oyuna, “Project Caesar” diyorlar. Ne zaman ki bunun Eu5 olduğunu açıklarlar, işte o zaman oyunun çıkışı yaklaşmıştır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Umarım faydalı olabilmişizdir. Bizi takip etmeyi unutmayın.

0/5 (0 Reviews)
site logo